Evde Kavga Olmaması İçin Dua

Evde kavga olmaması için dua okumak Allah’ın izniyle aile huzurunun yeniden yeşermesine ve sevgi dolu bir ailesinin tesis edilmesine yardımcı olur. Özellikle eşler arasında kavga aile saadetini bozarak sevgi ve saygının eksilmesine yol açmaktadır. Bu bakımdan anne, baba ve çocuklar evde mutlu ve huzurlu zaman geçirmek için en önemli güç olan duaya sığınmalıdır.

Evde Kavga Olmaması için Hangi Dualar Okunur?

Evde kavga olmaması için dua ezberlemek ya da okumak ailenin her zaman birlik içinde olmasını sağlar. Türk toplumunda aile yapısı anne, baba ve çocuklardan oluşan çekirdek aile yapısı sistemi üzerine kuruludur. Bazı aileler ise anneanne ve dede gibi aile büyüklerinin olduğu geniş aile yapısına sahiptir. Her ailede yaşanan huzursuzluğun başlıca nedenleri arasında şunlar yer alır:

  • Geçim sıkıntısı
  • Aile bireylerin aynı fikir birliğine varamaması
  • Okul ve sosyal çevrenin oluşturduğu stresin eve yansıması
  • İş stresi ve gereğinden fazla iş yükü

Yukarıda bahsi geçen nedenler ya da buna benzer farklı sebepler yüzünden aile içinde kavga çıkabilmektedir. Ancak Kuran-ı Kerimde geçen bazı dualar aile bireylerinin arasındaki gerginliğin ve kavganın bitmesini sağlamaktadır. Bu dualar şu şekildedir:

“Allahümme elllef beyne gulubina ve aslihzate beynina ve’hdina sübüle’sselami ve necnina mine’z-zulümati ile’nnuri ve cennibe’l fevahişe mazahare minha vema betane” . Bu duanın anlamı ise şöyledir:

“Allah’ım bizleri ıslah et ve aramızı düzelt. Kalplerimizi iyileştir. Bizi doğruluk ve kurtuluş yoluna ilet. Bizi karanlıktan aydınlığa çıkar. Büyük günahlardan bizleri uzaklaştır”.

Evdeki aile üyeleri arasında kavga çıkmaması ve her zaman mutluluğun devam etmesi için okunması tavsiye edilen bir dua da şu şekildedir:

“Rabbene’ftah beynenâ ve beyne kavminâ bi’l-hakkı ve Ente hayrü’l-fâtihin.” Anlamı ise şu şekildedir:

“Rabbimiz, bizimle kavmimiz arasında hakla adaletle hükmet ve sen hükmedenlerin en hayırlısısın”.


Sıkça Sorulan Sorular

Evde Kavga Olmaması İçin Dua nedir?

Evde Kavga Olmaması İçin Dua, evde huzur ve mutluluğun sağlanması için yapılan dua olarak bilinir. Bu dua, evde yaşayan herkesin birbirleriyle uyum içinde olmalarını, birbirlerine saygı duymalarını ve sevgiyle yaklaşmalarını sağlar.

Bu dua nasıl yapılır?

Evde Kavga Olmaması İçin Dua, Allah’a niyazda bulunarak yapılan bir duadır. Bu dua, evdeki herkesin bir arada olduğu bir zamanda yapılmalıdır. Öncelikle temiz bir yer seçilmeli ve abdest alınmalıdır. Daha sonra eller yüzüne ve avuç içlerine yıkanarak temizlenmelidir. Bu işlemden sonra, Allah’a yönelerek samimi bir şekilde dua edilmelidir.

Bu dua hangi amaçla yapılır?

Evde Kavga Olmaması İçin Dua, evde huzur ve mutluluğun sağlanması için yapılan bir duadır. Bu dua, evde yaşayan herkesin birbirleriyle uyum içinde olmalarını, birbirlerine saygı duymalarını ve sevgiyle yaklaşmalarını sağlar.

Bu dua ne zaman yapılmalıdır?

Evde Kavga Olmaması İçin Dua, evdeki herkesin bir arada olduğu bir zamanda yapılmalıdır. Bu dua, sabah ve akşam namazlarından sonra yapılabilir. Ayrıca, ailenin bir arada olduğu özel günlerde de bu dua yapılabilir.

Bu dua nasıl etkili olur?

Evde Kavga Olmaması İçin Dua, Allah’a niyazda bulunarak yapılan bir duadır. Bu dua, Allah’ın evdeki herkesin birbirleriyle uyum içinde olmalarına ve birbirlerine saygı duymalarına yardımcı olacağına inanılır. Bu sayede, evde huzur ve mutluluk sağlanarak kavga ve tartışmaların önüne geçilebilir.

İlgili Yazılar

hz adem'in çoçukları isimleriBosch çamaşır makinesi program iptaliBinance TR Ağ HatasıClio 2 bagaj lambası yanmıyorAlıç sirkesi faydaları20 kişilik misafir MenüsüEvdeki sıkıntıyı giderecek duaGece altını ıslatan çocuğa bitkisel çözümPhilips televizyon kendi kendine kapandı açılmıyorLCW evde çorap paketleme