Cuma Günü Asla Geri Çevrilmeyen Dua

Cuma günü asla geri çevrilmeyen dua konusunda araştırmalarla karşılaşmaktayız. Bilindiği üzere Cuma mübarek bir gündür. Bugün de büyüklerin cumaları kutlanır, Cuma namazına gidilir, Kur’an okunur ve bolca dua edilir. Müslüman aleminin en güzel günü Cuma olarak kabul edilmektedir. Peygamber efendimiz (s.a.v) de bugünün oldukça hayırlı olduğunu bildirmektedir. Cuma saatinde edilen duaların, istenen isteklerin asla geri çevrilmeyeceği konusunda peygamberimizin ayet ve hadislerine rastlamaktayız. ( Nevevî, el-Ezkâr, 80; Buhârî, Deavât, 61)

Cuma Günü Asla Geri Çevrilmeyen Dua Nedir?

Cuma günü asla geri çevrilmeyen dua özellikle Cuma vaktinde okunmalıdır. Dilek ve hacet duası olarak da bilinen dualar kişinin bu dünya ve ahiret hayatı için isteklerinden oluşmaktadır. Yaşadığımız süre içinde birçok isteklerimizin olması her zaman söz konusudur. Genelde sağlık, mutluluk, para, zenginlik ve çocuklarımız için dua etmekteyiz. Ayrıca ahiret hayatı için de günahlarımızın af olmasını ve cennette güzel yerlerde bulunmamızı Allah’a bildirmekteyiz. Cuma gününde asla geri çevrilmeyecek olan dilek duası şöyledir:

  • 70 kere, “Yâ Allah, Yâ Rahman, Yâ Rahîm, Yâ Kavî, Yâ Kâdir”
  • “Yâ Rabbi! Sana yalvarıyorum. Sevgili Peygamberin Muhammed Mustafa (s.a.v) araya koyarak, senden istiyorum. Ey çok sevdiğim Peygamberim Muhammed aleyhisselam, seni vesile ederek, Rabbime yalvarıyorum. Senin hatırın için kabul etmesini istiyorum. Ya Rabbi, bu yüce Peygamberi bana şefaatçi eyle! Onun hürmetine duamı kabul et!” denilmelidir.
  • Cuma namazında şu dua okunur: “Allah’ı hamdiyle tesbih ederim. Azîm olan yüce Allah’ı hamd ile tesbîh ederim. Allah’tan beni affetmesini isterim.” diyen kimsenin yüz bin günahını, ana ve babasının da yirmi dört bin günâhını Allah mağfiret eder.”(Ali el-Müttakî, no: 21321)

Sıkça Sorulan Sorular

Cuma Günü Asla Geri Çevrilmeyen Dua nedir?

Cuma Günü Asla Geri Çevrilmeyen Dua, Cuma namazı sonrası yapılan, kabul edilmesi çok yüksek olan bir duadır.

Cuma Günü Asla Geri Çevrilmeyen Dua hangi saatlerde yapılabilir?

Cuma Günü Asla Geri Çevrilmeyen Dua, Cuma günü güneşin batması ile birlikte akşam ezanından sonra kılınabilir.

Cuma Günü Asla Geri Çevrilmeyen Dua nasıl yapılır?

Cuma Günü Asla Geri Çevrilmeyen Dua, iki rekât namaz kılındıktan sonra, secdeye varılarak 100 defa “Estağfirullah El-Azim Ellezi La ilahe illa Huvel Hayyel Kayyume ve etubu ileyh” cümlesi okunur. Daha sonra yine secde halinde eller açılarak, 100 defa “Allahumme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammedin, kema sallayte ala İbrahime ve ala ali İbrahime inneke hamidum mecîd” duası yapılır.

Cuma Günü Asla Geri Çevrilmeyen Dua’nın kabul olma sebebi nedir?

Cuma Günü Asla Geri Çevrilmeyen Dua’nın kabul olma sebebi, Cuma gününün ve Cuma namazının büyük bir önemi olmasıdır. Ayrıca bu duanın okunmasıyla birlikte kişinin dualarının kabul edilmesi için vesile olacağına inanılır.

Cuma Günü Asla Geri Çevrilmeyen Dua’nın faydaları nelerdir?

Cuma Günü Asla Geri Çevrilmeyen Dua’nın faydaları arasında, kişinin dualarının kabul olması, günahlarının affedilmesi, şifa bulması ve günlük hayatındaki sıkıntıların giderilmesi sayılabilir. Bunun yanı sıra bu duanın manevi açıdan da kişiyi rahatlattığı düşünülmektedir.

İlgili Yazılar

Ziraat Bankası öğrenci Kredisipos cihazıAlıç sirkesi Nasıl Yapılır ve faydalarıChallenge Required hatasıLG 55 inç Panel FiyatlarıHasbinallah ve nimel vekil Kadınlar KulübüGece telefonun şarjı bitiyorInstax Mini 9 tüm ışıklar yanıyorGeçmeyen cilt lekeleri için formül Kadınlar KulübüBoyner Gift Card online alışveriş nasıl yapılır