BEGYO Katılım Endeksine Uygun mu?

Batı Ege Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) A.Ş.’nin halka arzı, 30 Kasım – 1 Aralık 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Halka arz fiyatı 3 TL olarak belirlendi ve bireysele eşit dağıtım yapılacak. Halka açıklık oranı yüzde 35,58 olarak duyuruldu. Halka arz büyüklüğü ise 879 milyon TL olarak açıklandı.

Halka arza katılmak isteyen yatırımcılar, konsorsiyum üyesi banka veya aracı kurumların “halka arz talep girişi” bölümünden taleplerini iletebilecek.

BEGYO Katılım Endeksine Uygun mu?

Şirketin SPK onaylı izahnamesinde “Borsa Görüşü” bölümünde katılım endeksine uygunluğu konusunda bir görüş belirtilmedi. Buna ek olarak şirketin Katılım Finans İlkeleri Bilgi Formu da yayımlanmadı. Bu nedenle Batı Ege GYO halka arzının katılım endeksine uygun olmadığı değerlendirilmektedir.

Katılım Endeksi Uyumluluğu Nedir?

Katılım endeksi uyumluluğu, özellikle faiz hassasiyeti olan yatırımcılar için araştırılan bir konudur. Katılım endeksine uygunluk, bir şirketin faaliyetlerinin İslami finans ilkelerine uygun olmasıdır. Bir şirketin katılım endeksine uygun olması için faiz getirili nakit ve menkul kıymetlerinin piyasa değerine oranı yüzde 30’dan az olması gerekiyor.

Batı Ege GYO Halka Arzına İlişkin Diğer Bilgiler

  • Halka arzın fiyat istikrarı süresi 30 gün olarak belirlendi. Brüt halka arz gelirinin yüzde 20’si bu işlem için kullanılacak.
  • Halka arzın aracı kurumu Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. olarak duyuruldu.

Sonuç

Batı Ege GYO halka arzının, faiz hassasiyeti olan yatırımcılar için katılım endeksine uygun olmadığı değerlendirilmektedir. Ancak, şirketin faaliyetlerinin İslami finans ilkelerine uygun olup olmadığı konusunda kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Bu nedenle, yatırımcıların kendi araştırmalarını yapmaları ve riskleri göz önünde bulundurmaları tavsiye edilir.

Arama Bekletme koduVestel yazılım GÜNCELLEME SORUNUAssetto Corsa kamera açısı değiştirmeOkunmamış mesaj var görünüyor ama görünürde yok iPhoneiPhone kendi kendine Kapanıyor AçılmıyorFlagyl 125 mg açıldıktan sonra Kaç gün kullanılırsağlık bakanlığı görevde yükselme ve unvan-değişikliği sınavı sorularıLNB kısa devre HatasıErkek beden dili cinsellikYeni Koza IBAN numarası