Batı Ege Gayrimenkul Katılım Endeksine Uygun mu?

Batı Ege Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) A.Ş.’nin halka arz başvurusu Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı. Şirket, 30 Kasım – 1 Aralık 2023 tarihlerinde yatırımcılardan talep toplayacak.

Halka arz tarihinin belli olmasının ardından faiz hassasiyeti olan yatırımcılar, “Batı Ege GYO halka arz katılım endeksine uygun mu?” sorusunun yanıtını araştırıyor.

Batı Ege Gayrimenkul Katılım Endeksine Uygun mu?

Şirketin SPK onaylı izahnamesinde “Borsa Görüşü” bölümünde katılım endeksine uygunluğu konusunda bir görüş belirtilmedi. Buna ek olarak şirketin Katılım Finans İlkeleri Bilgi Formu da yayımlanmadı. Bu nedenle Batı Ege GYO halka arzının katılım endeksine uygun olmadığı değerlendirilmektedir.

Halka Arzda Katılım Endeksi Uyumluluğu Nedir?

Halka arzda katılım endeksine uygunluk, özellikle faiz hassasiyeti olan yatırımcılar için araştırılan bir konudur. Çok kısa bir şekilde ifade etmek gerekirse katılım endeksine uygunluk, bir şirketin faaliyetlerinin İslami finans ilkelerine uygun olmasıdır.

Bir şirketin katılım endeksine uygun olması için faiz getirili nakit ve menkul kıymetlerinin piyasa değerine oranı yüzde 30’dan az olması gerekiyor.

Batı Ege GYO Halka Arzına İlişkin Diğer Detaylar

Halka arz hisse fiyatı 3,00 TL olarak belirlendi. Bireysel yatırımcılara eşit dağıtım yapılacak. Halka açıklık oranı yüzde 35,58 olarak duyuruldu. Halka arz büyüklüğü 879 Milyon TL olarak açıklandı.

Fiyat istikrarı planlanıyor. Bu süre 30 gün olarak belirlendi. Brüt halka arz gelirinin yüzde 20’si bu işlem için kullanılacak.

Aracı kurum Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. olarak duyuruldu. Halka arza katılmak isteyen yatırımcılar, konsorsiyum üyesi banka veya aracı kurumların “halka arz talep girişi” bölümünden taleplerini iletebilecek.

Batı Ege GYO Halka Arzı Detayları

ÖzellikDeğer
Halka arz fiyatı3,00 TL
Halka arz büyüklüğü879 Milyon TL
Halka açıklık oranı%35,58
Halka arz şekliSabit fiyat ile talep toplama
Talep toplama tarihleri30 Kasım – 1 Aralık 2023
Aracı kurumHalk Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Sonuç

Batı Ege GYO halka arzının katılım endeksine uygun olmadığı değerlendirilmektedir. Bu nedenle faiz hassasiyeti olan yatırımcıların bu halka arzına katılmaması önerilir.

Halka arz hakkında daha fazla bilgi almak için şirketin SPK onaylı izahnamesini inceleyebilirsiniz.

ne için kullanılırPioneer mixtrax teyp kapanmıyoriPhone saklama alanı sistem çok yer kaplıyorTelevizyonda mavi ekran sinyal yokAxen TV kaynak sorunuEvlenmek istiyorum ne yapmalıyımyasin'den önce ve sonra okunacak duaHisse senedi satışında para hesaba ne zaman geçer GarantiKomiser YARDIMCILIĞI sınavıKendi aracıyla kargo dağıtımı