Suhuf Verilen Peygamberler

Kur’an-ı Kerim’de şu peygamberlere suhuf verildiğine dair ifadeler vardır:

Suhuf Verilen Peygamberler

  • Hz. Adem’e 10 suhuf verilmiştir. (Necm, 53/36-37)
  • Hz. Şit’e 50 suhuf verilmiştir. (Tâhâ, 20/133)
  • Hz. İdris’e 30 suhuf verilmiştir. (Necm, 53/36-37)
  • Hz. İbrahim’e 10 suhuf verilmiştir. (Necm, 53/36-37)

Bazı rivayetlerde bu peygamberlere verilen suhufların sayısı ve içeriği hakkında bilgiler yer almaktadır. Buna göre, Hz. Adem’e verilen suhuflarda tevhit, iman, ibadet ve ahlak esasları yer almıştır. Hz. Şit’e verilen suhuflarda da benzer konular ele alınmıştır. Hz. İdris’e verilen suhuflarda ise ilim, astronomi ve tıp gibi konulara da yer verildiği belirtilmektedir. Hz. İbrahim’e verilen suhuflarda ise tevhid, iman, ibadet ve ahlak esasları ile birlikte, Yahudilik ve Hristiyanlığın temelleri de yer aldığı kabul edilmektedir.

Suhufların günümüze ulaşamamış olması nedeniyle, bunların içeriği hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak, Kur’an’da suhuflardan bahsedilmesi, bu metinlerin önemli bir yere sahip olduğunu göstermektedir.

Suhufların, Kur’an-ı Kerim’den önce indirilen kutsal metinler olduğu kabul edilmektedir. Bu nedenle, suhuflar, Kur’an’ın temelini oluşturan ilk vahyin bir parçası olarak kabul edilebilir.

Ford Courier Bluetooth bağlanmagüzel sanatlar lisesi 11.sınıf nakil 2023Bir erkeğin biriyle birlikte olduğu nasıl anlaşılır1127 ve elgaytü aleyke mehabbeten minniSağlık ocağına randevu almadan gidilir mi 2023Çalıntı IMEI nasıl düzeltilirXiaomi kulaklık beyaz ışık yanıp sönüyorÇiçek Sepeti Müşteri HizmetleriAnadolu Jet kabin memuru alımı şartlarıGetir ödeme alınamadı hatası Çözümü