etol fort neden yasaklandı? (CEVAPLANDI)

Etol Fort, etodolak etken maddesini içeren bir ağrı kesici ve iltihap giderici ilaçtır. 200, 300 ve 400 mg’lık tablet formlarında bulunmaktadır.

Etol Fort, 2022 yılı Temmuz ayında Türkiye’de satışı yasaklanan ilaçlar arasında yer aldı. İlacın yasaklanmasının nedeni, ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) etodolak etken maddesini içeren ilaçların kalp krizi ve felç riskini artırabileceğine dair yaptığı uyarılardır.

FDA, 2022 yılında yaptığı açıklamada, etodolak etken maddesini içeren ilaçların uzun süreli kullanımının, kalp krizi ve felç riskini artırabileceğini belirtti. Bu nedenle, FDA, etodolak etken maddesini içeren ilaçların sadece kısa süreli ve doktor tavsiyesi ile kullanılması gerektiğini tavsiye etti.

Türkiye’de de bu uyarıların ardından Etol Fort’un satışı yasaklandı. İlaç, satışı yasaklanana kadar, özellikle eklem ve kas ağrıları için yaygın olarak kullanılıyordu.

Etol Fort’un Yan Etkileri

Etol Fort, diğer ağrı kesici ve iltihap giderici ilaçlar gibi, bazı yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler şunlardır:

  • Mide ve bağırsak sorunları: Mide bulantısı, kusma, ishal, mide ağrısı, mide kanaması
  • Karaciğer ve böbrek sorunları: Karaciğer enzimlerinde yükselme, böbrek fonksiyonlarında bozulma
  • Kanama ve pıhtılaşma sorunları: Kanama, pıhtılaşma bozuklukları
  • Kalp ve damar sorunları: Kalp krizi, felç
  • Alerjik reaksiyonlar: Deri döküntüsü, kaşıntı, nefes darlığı, anafilaksi

Etol Fort’un Alternatifleri

Etol Fort’un yasaklanmasının ardından, etodolak etken maddesini içermeyen birçok alternatif ilaç piyasaya sürüldü. Bu ilaçlardan bazıları şunlardır:

  • Diclofenac: Voltaren, Cataflam, Dicloflam
  • Ibuprofen: Advil, Motrin, Nurofen
  • Naproxen: Aleve, Naprosyn

Bu ilaçların da yan etkileri olabileceğinden, doktor tavsiyesi ile kullanılması gerekir.

Tefal Düdüklü Tencere kapağı dönüyorVPN kurmadan yasaklı Sitelere GirişDoruk Hastanesi Doğum ücreti 2023Hemen adet olmak için okunacak duaLaptop klavye takınca çalışmıyorYön AVM kredi kartı ile ödemeBu Şarkıya Şu Anda ulaşılamıyor ne demekSamsung Bulaşık Makinesi H5 hatasıSürekli temas eden erkekSuresinden sonra okunacak dua