TYT’de Matematik Yapmak Zorunlu mu?

TYT’de matematik yapmak zorunlu mu sorusuna verilebilecek tek bir cevap vardır o da “evet” demektir. Bir öğrenci matematikten veya Türkçeden hiç net yapmayıp diğer alanlardaki soruların tamamını doğru olarak yapmış olsa bile tercih hakkı bulunmamaktadır. Daha önce böyle bir zorunluluk bulunmazken YKS tarafından bundan sonraki sınavlarda Türkçe ve matematik sorularından en az 0,5 net çıkarma zorunluluğu getirildi. 14 matematik neti yapan adaylar TYT’den 150 puan alabilmektedir. YKS tarafından yapılan bir diğer yenilik ise puanların kaldırılmasıdır. Böylelikle adayların puanlarına değil netlerine göre belirlenen sıralamalarına bakılacaktır. Matematikten 0,5 net altı yapan adayların tercih hakkı bulunmamaktadır.

TYT Matematikte Kaç Net Yapmak Gerekir?

TYT’de matematik yapmak zorunlu mu sorusu özellikle matematiği zayıf olan ya da sözel öğrencilerinin sorduğu soruların başında gelmektedir. Yeni yapılan düzenlemeleyle beraber matematikten 0,5 net yapma zorunluluğu getirildi. Adayların girecekleri alana bağlı olarak matematikten yapacakları netleri de değişmektedir. Fakat bazı bölümler için matematikten şu netlerin yapılması gerekmektedir:

  • Tıp: 32 ve üstü matematik neti,
  • Hukuk: 15 – 20  arası matematik neti,
  • Mühendislikler: 20 – 30 arası matematik neti,
  • Diş Hekimliği: 25 – 30 arası matematik neti gerekmektedir.

Farklı bölümlerin istedikleri matematik netleri değişkenlik göstermektedir. Adaylar sayısal, eşit ağırlık ve sözel alanlarına bağlı olarak istedikleri bölümler için gerekli olan matematik netlerini yapmak durumundadırlar. 


Sıkça Sorulan Sorular

TYT’de Matematik zorunlu mu?

Evet, TYT (Temel Yeterlilik Testi) sınavında Matematik soruları zorunludur.

TYT Matematik soruları hangi konulardan oluşur?

TYT Matematik soruları; Sayılar, Geometri, Fonksiyonlar, İstatistik ve Olasılık konularını içermektedir.

TYT Matematik sınavı kaç sorudan oluşur ve süresi ne kadardır?

TYT Matematik sınavı 40 sorudan oluşmakta ve sınav süresi 135 dakikadır.

TYT Matematik sınavında hangi hesap makinesi kullanılabilir?

TYT Matematik sınavında, İşlem Önceliği ve Köklü Sayılar hesaplamaları yapabilen, bilimsel hesap makinesi kullanılabilir.

TYT Matematik sınavında hangi materyaller kullanılabilir?

TYT Matematik sınavında, sadece cetvel ve pergel kullanımına izin verilmektedir. Herhangi bir kitap, not kağıdı veya diğer materyaller kullanmak yasaktır.

Apple Kimliği güncel değil eski parolayı girinAbrahamson Metodu ücretiSpotify başkasının çalma listesini kopyalama9.sınıf ingilizce workbook cevapları 2022Ayak bileği kırığı iyileşme BelirtileriSardunya için evde vitaminSirke ile tost makinesi temizlemeInstagram eski numara silmeTOKİ sorgulamaToshiba Televizyon Yorumları