Senaryo MEB Nedir?

MEB yapmış olduğu açıklama ile ortaokul ve liselerde senaryo sistemi ile sınav yapacağını açıkladı. Peki MEB senaryo sistemi nedir?

MEB, “1’inci Senaryo” ve “2’nci Senaryo” diye tanımladığı, 2 ayrı senaryoya göre ortaokul ve liselerde ilk kez bu yıl ortak sınav yapacak.

Türkiye’deki bütün ortaokul ve liselerde aynı sorular sorulurken, imam hatiplere başka soru sorulabilecek.

Senaryo MEB Nedir?

Öğretmenlerin her ders için sınıfta yaptığı yazılılar, bu yıl ilk kez 81 ilde aynı anda merkezi sistemle yapılacak. Sorular, açık uçlu ve çoktan seçmeli olacak. 2023-2024 eğitim öğretim yılı 1. dönem ortak sınavları 26-27 Aralık’ta yapılacak. Her ders için 20 soru yöneltilecek. Ortak sınavlara gelmeyenler, mazeret sınavına girecek.

100 PUAN ÜZERİNDEN

Ortak sınavlar 5,6,7, 8 ile 9, 10,11. 12. temel dersleri ile seçmeli derslerden yapılacak. Türkçe, matematik, fizik, felsefe, tarih, coğrafya, biyoloji hatta beden eğitimi gibi 20’den fazla temel ders ile 44 mesleki ders sınavı ortak olacak. Sınav puanı 100 üzerinden hesaplanıp, yanlışlar doğruları götürmeyecek.

SENARYODA NE VAR?

MEB Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü, “ Senaryolar, okul genelinde yapılacak ortak sınavlara yönelik oluşturulabilecek farklı yazılı örneklerini ifade eder. Çoktan seçmeli, eşleştirme, doğru-yanlış gibi diğer soru türleri kullanılmayacak” dedi.

MAARİF VAKFI OKULLARINA SINAV YOK

Millî Eğitim Bakanlığı Yazılı ve Uygulamalı Sınavlar Yönergesi dün yayımlandı. Buna göre;

1-MEB’e bağlı yurtdışındaki Maarif Vakfı okullarında ortak sınav yapılmayacak.

2-Türkiye’deki ortak sınav sonuçlarıyla ilgili liste ve karşılaştırmalı veri yayınlanmayacak.

3-Sınavda kopya çeken öğrenci, “K” yani kopya olarak işaretlenip, not verilmeyecek.

4-Öğrenci velileri sınav sonuçlarına 3 gün içinde itiraz edebilecek.

5-Özürleri nedeniyle 60 gün derse devam edemeyenlere notu 1 dönem eksik verilecek.

SINAV YAPILACAK DERSLER:

Arapça, Beden Eğitimi, Bilişim Teknolojileri, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Fen Bilgisi, Matematik, İngilizce, Müzik, Sosyal Bilgiler, Türkçe, Almanca, Biyoloji, Coğrafya, Tarih, Kimya, Fizik, Felsefe, Grafik, Fotoğraf, Türk Dili Edebiyatı, İHL Meslek Dersleri, Değerler Eğitimi ve Hasta Yaşlı Hizmetleri, Çocuk Gelişimi gibi meslek dersleri.

Adıma açılan dava e devlete ne zaman düşer99 Hata kodu Ziraatairpods 2. nesil gürültü engellemeDinimizde ikiz anneleriInstagram hikaye yüklenmiyorKafada şişlik neden olurBu Apple Kimliği etkin değil çözümüPiriformis sendromu iğne tedavisiSunnyKendi aracımla Kargo işi