Pısmamo Nedir?

Pısmamo, Kürtçe’de “amcaoğlu” anlamına gelen bir kelimedir. Aynı zamanda, bir kişiye sevgi ve saygı ifade etmek için de kullanılır.

Pısmamo Nasıl Kullanılır?

Pısmamo, genellikle bir kişiye hitap ederken kullanılır. Örneğin, bir Kürt, amcasının oğluna “pısmamo” diyebilir. Pısmamo, ayrıca bir kişiye sevgi ve saygı ifade etmek için de kullanılabilir. Örneğin, bir Kürt, bir arkadaşına “pısmamo” diyerek ona sevgi ve saygı duyduğunu ifade edebilir.

Pısmamo’nun Kökeni

Pısmamo, Kürtçe’nin Kurmanci lehçesinde kullanılan bir kelimedir. Pısmamo kelimesi, “pıs” ve “amo” kelimelerinden oluşmuştur. “Pıs” kelimesi, “amca” anlamına gelir. “Amo” kelimesi ise, “oğlu” anlamına gelir.

Pısmamo ile İlgili Atasözleri ve Deyimler

Pısmamo ile ilgili bazı atasözleri ve deyimler şunlardır:

  • Pısmamoyê xwe dizanê, ne jê re xêr dibêje, ne jê re xerab. (Amcaoğlunu tanıyan, ona ne iyilik der, ne de kötülük.)
  • Pısmamoyê xwe wekî xwe bike. (Amcaoğlunu kendin gibi yap.)
  • Pısmamoyê xwe ji xwe bêhtir hez bike. (Amcaoğlundan kendinden daha çok sev.)

Sonuç olarak, pısmamo, Kürtçe’de “amcaoğlu” anlamına gelen bir kelimedir. Aynı zamanda, bir kişiye sevgi ve saygı ifade etmek için de kullanılır.

Beko pos iletişim hatası 33iPhone şarj oluyor gözüküyor ama olmuyorFocus 3 iç aydınlatma ayarıBesmele ile sevdiğine kavuşmaHuawei P30 Lite on kamera açılmıyorAkıllı bileklik şarj olmuyorkredi kartsiz depozitosuz araç kiralamaAudio görüntülü diafon arızalarıTelefon kulaklıktan ses gitmiyorAğır musallat belirtileri