Öğrenim Kredisi Geri Ödemeli mi?

ÖĞRENİM KREDİSİ: Öğrencilere Maddi Destek Sağlayan Bir Hizmet

Öğrenim kredisi, Türk vatandaşı olan ve yüksek öğrenim gören öğrencilere maddi destek sağlamak, sosyal ve kültürel gelişimlerini kolaylaştırmak amacıyla verilen bir destek programıdır. Bu kredi, öğrencilere normal öğrenim süreleri boyunca sunulan, zorunlu hizmet yükümlülüğü olmayan bir borç paradır.

Öğrenim Kredisi Geri Ödemeli mi?

Öğrenim kredisi borcu geri ödemeli bir sistem içermektedir. Borç, öğrenciye normal öğrenim süresi boyunca verilen miktarlara Türkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ndeki artışlar uygulanarak belirlenir. Bu şekilde hesaplanan miktar, öğrencinin borcunu oluşturur.

Öğrenim Kredisinden Yararlanacak Öğrenciler:

  1. Ön lisans öğrencileri
  2. Lisans öğrencileri
  3. Açık Öğretim öğrencileri arasında öncelikli olanlar (şehit veya gazi çocuğu, her iki ebeveyni de vefat etmiş olanlar vb.)
  4. İki yıllık okullardan mezun olup, ara vermeden dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile kayıt yaptıran öğrenciler (intibak sınıfında öğrenim kredisi verilmez)
  5. Yüksek lisans (Master ve Doktora) öğrencileri

Bu kapsamda, öğrenciler belirli şartları sağladıkları takdirde öğrenim kredisinden yararlanabilirler. Öğrencilerin maddi olarak desteklenmesi, eğitim hayatlarını sürdürmelerini ve başarıyla tamamlamalarını hedefleyen bu sistem, Türkiye genelinde birçok öğrenciye finansal destek sağlamaktadır.

Huawei Mate 10 Lite şarj oluyor ama dolmuyorDizel Partikül Filtresi Uyarısı Nasıl GiderilirAudio Bus Plus zil çalmıyorDude Theft Wars para hilesiYapı Kredi Taksitli Nakit AvansHuawei bazı Uygulamalar Açılmıyorİs Bankası müşteri HizmetleriBamya tohumu diz ağrısı için nasıl KULLANILIRAnında gerçekleşen dilek duası2 gün üst üste saç Boyanır mı