Kanal Tedavisi Olan Dişim Ağrıyor

Kanal tedavisi olan dişim ağrıyor şikayeti kanal tedavisi olmuş pek çok hasta tarafından dile getirilen şeylerden birisidir. Bu durumun pek çok sebebi olsa da bunlar arasında en çok karşılaşılan sebep düzgün yapılmamış olmalarından kaynaklanmaktadır.

Kanal tedavisi kimi insanın korkulu rüyasıdır ancak işine hakim hekimlere yapıldığı takdirde çok fazla ağrı veren bir işlem değildir. Ağrı genelde o günlerde görülse de sonrasında ağrının giderek azalması beklenir. Eğer dişte veyahut diş etinde bulunan bu ağrı giderek azalmaz ise acilen tekrar hekiminiz ile görüşmeniz ve uygun tedaviyi almanız gerekmektedir.

Kanal Tedavisi Olan Dişim Ağrıyor
Kanal Tedavisi Olan Dişim Ağrıyor

Kanal Tedavisi Olan Dişim Ağrıyor Bu Durum Normal Mi?

Kanal tedavisi olan dişim ağrıyor bu durum normal mi sorusu pek çok insan tarafından yöneltilen sorulardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kanal tedavisi olan dişin ağrıması ilk başlarda gayet normaldir ilk günler ağrıyabilir ancak bu ağrıyı en aza indirmek için yapılması gerekenler de şunlardır;

  • Düzenli ağız ve diş temizliği
  • Tamponu en az yarım saat sıkmaya devam etmek
  • İlk günlerde tükürüp ağzı çalkalamamak.

Sıkça Sorulan Sorular

Kanal tedavisi olan dişim neden ağrıyor?

Kanal tedavisi, dişin enfeksiyonlu ya da hasar görmüş pulpasının (diş özü) çıkarılmasını ve dişin iç kısmının temizlenip doldurulmasını içeren bir işlemdir. Kanal tedavisi yapılmış bir dişin ağrıması, tedavinin tam olarak yapılmamış olması, enfeksiyonun tekrarlaması, dişte çatlama veya kırılma gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir.

Kanal tedavisi olan diş ağrısı için ne yapabilirim?

Kanal tedavisi olan diş ağrısı için diş hekiminize başvurmanız önerilir. Diş hekiminiz ağrıya neden olan sorunu teşhis ederek tedavi planını belirleyecektir. Ağrıyı geçici olarak hafifletmek için ağrı kesici ilaçlar kullanabilirsiniz. Ancak, ağrı kesiciler sadece geçici bir çözüm sunar ve dişinizin altta yatan sorununu çözmez.

Kanal tedavisi olan diş ağrısı ne kadar sürer?

Kanal tedavisi olan diş ağrısı, dişin durumuna ve ağrının nedenine bağlı olarak değişebilir. Bazı durumlarda, ağrı tedavi sonrası hemen geçebilirken, diğer durumlarda birkaç gün hatta birkaç hafta sürebilir. Ağrı, diş hekiminizin belirleyeceği tedaviye yanıt olarak azalmaya başlayacaktır.

Kanal tedavisi ağrısını önlemek için ne yapabilirim?

Kanal tedavisi ağrısını önlemek için düzenli diş bakımınızı ihmal etmemelisiniz. Dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayarak ve diş ipi kullanarak temizlemelisiniz. Ayrıca, diş hekiminizin önerilerini takip ederek diş çürüklerini ve enfeksiyonları önleyebilirsiniz. Ayrıca, dişlerinizi düzenli olarak kontrol ettirmeli ve muayene için randevu almalısınız.

Kanal tedavisi ağrısı için hangi ağrı kesiciler kullanılabilir?

Kanal tedavisi ağrısı için ağrı kesiciler kullanabilirsiniz, ancak bunu diş hekiminizle görüşmeniz önerilir. Diş hekiminiz size uygun olan ağrı kesici ilacı önerecektir. Ağrı kesicilerin dozajını aşmamalı ve kullanım talimatlarına uygun olarak kullanmalısınız.

Taksitli Nakit Avans hesaplamaLG TV Transponder yokProfiloXiaomi powerbank ışığı yanıp sönüyorBuzdolabının fişini çektikten sonra ne zaman TakılırHarita neredeyimLG hizmet geçici olarak kullanılamıyor 3199iPhone kendi kendine açılıyorSamsung ML 1640 kırmızı yeşil ışık yanıp sönüyorbursluluk parası nasıl alınır 2022