Elektrik Var Ama Prizler Çalışmıyor

Evde elektrik kesintisi yaşamak can sıkıcı olabilir. Fakat daha da sinir bozucu olan şey, evin genelinde elektrik varken prizlerin çalışmıyor olmasıdır. Bu durum çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Neyse ki, sorunun kaynağını belirlemek ve çözmek genellikle o kadar karmaşık değildir.

Elektrik Var Ama Prizler Çalışmıyor

1. Sigortaları Kontrol Edin:

Prizlerde elektrik olmama sorununun en yaygın nedenlerinden biri, atmış bir sigortadır. Evinizin sigorta kutusunu bulun ve prizlere bağlı olan sigortaların açık olup olmadığını kontrol edin. Atmış bir sigorta görürseniz, sigortayı kapatıp tekrar açın. Bu sorunu çözmezse, bir elektrikçiye danışmanız gerekir.

2. Buatları Kontrol Edin:

Buatlar, duvarlarda bulunan ve prizlerin kablo bağlantılarını içeren kutulardır. Bir priz çalışmıyorsa, bu prizin bağlı olduğu buatı kontrol edin. Buat kapağını açın ve kabloların gevşek veya hasarlı olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse, kabloları sıkın veya değiştirin.

Elektrik Var Ama Prizler Çalışmıyor

3. Prizleri Kontrol Edin:

Prizlerin kendileri de arızalanabilir. Prizlerde herhangi bir çatlak veya kırık olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca, prizlerin topraklama bağlantısının sağlam olduğundan emin olun.

4. Cihazları Kontrol Edin:

Sorun prizlerde değil, kullandığınız cihazlarda da olabilir. Cihazların fişlerinin sağlam olduğundan ve prizlere tam olarak takıldığından emin olun. Farklı bir prizde denemek de sorunun kaynağını belirlemenize yardımcı olabilir.

5. Elektrik Şirketine Ulaşın:

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonra hala prizlerde elektrik yoksa, elektrik şirketine ulaşmanız gerekir. Sorun evinizin dışındaki elektrik şebekesinden kaynaklanıyor olabilir.

Ek Tavsiyeler:

  • Elektrik tesisatı ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce sigortaları kapatmayı unutmayın.
  • Elektrik konusunda bilginiz yoksa, bir elektrikçiye danışmanız her zaman en güvenli seçenektir.
  • Elektrikli cihazları kullanırken daima dikkatli olun ve güvenlik önlemlerine uyun.

Bayanım evlenmek istiyorumCocugum sümük yiyorPTT ev hanımlarına kredi şartlarıNurofen neden yasaklandiBosch Beyaz Eşya Düğün Paketi 2024Derin cilt lekelerine kesin çözüm0850 numara engelleme XiaomiTelefonda ses var görüntü yok ne yapmalıyıminternetEkran görüntüsü alınmayan uygulamalar