Edebiyat 70 Ortalama Lise İçin Geçerli mi?

Yeni eğitim yönetmeliği, Türkçe dersinin yıl sonu ortalaması 70’in altında olan öğrencilerin sınıf tekrarı yapması gerektiğini belirterek eğitim camiasında büyük bir tartışma başlattı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın önümüzdeki hafta yayınlayacağı bu yönetmelik ile, lise öğrencilerini de kapsayıp kapsamayacağı henüz kesin değil. Ayrıca, Edebiyat gibi baraj derslerden de yıl sonu ortalamasının 70’in altında olmaması gerektiği vurgulandı.

Peki, bu yönetmelik neden alındı ve bu karara nasıl tepki verildi? İşte Türkçe ortalaması 70 zorunluluğunun detayları ve sonuçları hakkında yaptığımız araştırma:

Türkçe ve Edebiyat Ortalaması Lise İçin Geçerli mi?

2023-2024 eğitim öğretim döneminde yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, temel eğitim yönetmeliğinin detaylarını 23 Eylül 2023 tarihinde açıkladı. Buna göre, Türkçe dersinden yıl sonu ortalaması 70’in altında olan öğrencilerin sınıf tekrarına kalacağı duyuruldu. Ayrıca, Edebiyat gibi baraj derslerden de yıl sonu ortalamasının 70’in altında olmaması gerektiği belirtildi.

İki dönem puanlarının toplam ortalaması en az 50 olan veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanı en az 70 ise, öğrenci dersten başarılı sayılacaktır.

Sınıf Geçme Notu Yükseldi mi?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Türkçe dersi ortalaması 70 olmayan öğrencilerin sınıfı geçemeyeceğini duyurdu. Şu ifadeleri kullanarak yeni düzenleme hakkında açıklamada bulundu:

“Belli derslerin ortalamanın üstünde olması gerekiyor. Temel eğitim yönetmeliğimizde Türkçe dersinden 70 almayı zorunlu hale getirdik. Yönetmeliği henüz yayınlamadık, ancak önümüzdeki hafta çıkacak. 70 ortalamayı tutturamayan öğrenciler sınıfı geçemeyecek.”

Edebiyat 70 Ortalama Lise İçin Geçerli mi?

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, temel eğitim yönetmeliğinde Türkçe dersi ortalaması 70 olmayan öğrencilerin sınıfı geçemeyeceğini açıkladı. Bu yönetmelik önümüzdeki hafta yayınlanacak. Türkçe dersinden 70 ortalamayı tutturamayan öğrencilerin hangi sınıflar için geçerli olduğu sorusuna henüz net bir yanıt verilmedi, ancak bu kuralın lise öğrencilerini de kapsayacağı bekleniyor.

Memory Management hatası Windows 10Setracker yetkili cihazı bekliyor ne demekNexus ateş ölçer F den C ye çevirmeAkıllı Saat Bağlantı sorunuKlomen bittikten kaç gün sonra hamile kalınır Kadınlar KulübüUYAP Java indirPhilips Lumea çalışmıyorUSB bağlayıcı takıldı çıkarıldı hatası çözümüTÜRGEV Burs BaşvurusuBir erkeğin morali nasıl düzeltilir