Damat Kaçıncı Derece Akrabadır?

Evlilik, iki aileyi bir araya getiren ve yeni akrabalık ilişkileri yaratan önemli bir olaydır. Bu yeni ilişkilerden biri de damat ve kayınvalide/kayınpeder arasındaki akrabalıktır. Peki, damat kanunen kaçıncı derece akrabadır?

Akrabalık Dereceleri ve Damat

Türk Medeni Kanunu’na göre akrabalık dereceleri, kan bağı veya evlilik bağı ile belirlenir. Kan bağı ile akrabalık, bir atadan ortaklaşa türeyen kişiler arasındaki ilişkidir. Evlilik bağı ile akrabalık ise evlilik yoluyla oluşan ilişkidir.

Damat, eşin kocası olarak evlilik bağıyla akraba olduğu için kan bağı ile akraba değildir. Bu nedenle, damat kanunen herhangi bir dereceye sahip değildir.

Sıhri Hısımlık

Damat, kayınvalide ve kayınpeder ile sıhri hısımlık ilişkisi içerisindedir. Sıhri hısımlık, evlilik yoluyla oluşan akrabalıktır. Damat ve kayınvalide/kayınpeder arasındaki sıhri hısımlık, ikinci derece olarak kabul edilir.

Sıhri Hısımlığın Önemi

Sıhri hısımlık, bazı yasal hak ve yükümlülükler doğurur. Örneğin, ikinci derece sıhri hısımlar birbirlerine mirasçı olabilirler. Ayrıca, evlilik birliği içerisindeyken eşlerden birinin vefatı halinde, diğer eşin ölen eşin anne ve babasından miras alma hakkı vardır.

Damat kanunen herhangi bir dereceye sahip değildir. Fakat, kayınvalide ve kayınpeder ile ikinci derece sıhri hısımlık ilişkisi içerisindedir. Bu sıhri hısımlık, bazı yasal hak ve yükümlülükler doğurmaktadır.

Zyxel modem internet ışığı yanıp sönüyorJETTA 1.2 tsi EPC arızasıInstagram hoşgeldin hatasıHuawei Superbox internete bağlanmıyorVajinal fitil kullandiktan sonra ayağa kalkmakPsikolojik sıkıntılar imtihan miKumral saç renkleri ve NumaralarıHalkbank NFC çalışmıyorHuawei APN AyarlarıLaptopa su döküldü tamiri ne kadar